Валентинијан II

Од Википедија — слободната енциклопедија
Валентинијан II
Роден 371[1][2]
Починал 393
Виена

Валентинијан II бил римски цар. Познат и како Флавијан Валентинијан . Со Римското Царство управувал до 393 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Valentinian II, Roman emperors.
  2. Curran 1998, стр. 86.