Пертинакс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Bust of the consul Gaius Fulvius Plautianus at Museo Pio-Clementino.jpg
Роден 1 август 126
Алба, Италија
Починал 28 март 193
Рим, Италија


Пертинакс бил римски император. Роден е на 1 август 126. Попознат е и како Публиј Хелвиј Пертинакс. Со Римската империја управувал од 31 декември 192 година до 28 март 193 година. Негов наследник е Дидиј Јулијан. Пертинакс е првиот од петте римски императори во 193 година.