Константин V Копроним

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Константин V Копроним
Solidus-Leo III and Constantine V-sb1504.jpg
Лав III Исавријанин и неговиот син Константин V
Роден 718
Константинопол
Починал 14 септември 775


Константин V Копроним (Грчки Κωνσταντίνος Ε΄) бил цар на Византија од 741 година до 775.