Валентинијан I

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Валентинијан I
Valens Honorius Musei Capitolini MC494.jpg
Роден 321
Панонија
Починал 375
Едрене

Валентинијан I бил римски цар. Познат и како Флавиј Валентинијан . Со Римското Царство управувал од 364 до 375 година. По смртта на Јовијан бил прогласен за император во Никеја во 364 година. По еден месец својот брат Валенс го направил соимператор. Починал од мозочен удар во 375 година.