Хостилијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ХостилијанГал
Sestertius Hostilian-s2771.jpg
Роден Сремска Митровица, денешна Србија
Починал 251

Хостилијан (латински:Gaius Valens Hostilianus Messius Quintus) бил римски цар. Роден е во 206 година. Познат и како Гај Валенс Хостилијан Месиј Квинт. Со Римското Царство управувал до 251 година, заедно со Требониан Гал и Волусијан. Бил наследен од страна на Емилијан.