Петрониј Максим

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Петрониј Максим
Solidus Petronius Maximus-RIC 2201.jpg
Роден 396
Починал 455


Петрониј Максим бил цар на Западното Римско царство во 455 година. Познат и како Петрониј Флавиј Максим.