Кар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Carus.jpg
Роден 230
Починал 283
Месопотамија


Кар бил римски цар. Познат и како Марко Аврелиј Кар . Со Римската империја управувал од 282 до 283 година. Бил наследен од страна на Нумеријан и Карин.