Гордијан III

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гордијан III
Marcus Antonius Gordianus Pius
Bust Gordianus III Louvre Ma1063.jpg
Роден 20 јануари 225
Починал 11 февруари 244

Гордијан III бил римски цар. Попознат е и како Марко Антониј Гордијан Пиј . Роден е на 20 јануари 225 година. Со Римското Царство управувал од 238 година до 11 февруари 244 година. Бил наследен од страна на Филип I Арапски, негов брат. Цар станал само на 12 години, и како млад и неискусен бил во најголема мера зависен од преторот Тимеситеј.