Волусијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Волусијан
Монета со ликот на Волусијан
34-ти цар на Римското Царство
На престол251–253 (со Требонијан Гал)
ПретходникДециј и Херениј Етруск
НаследникЕмилијан
Починал(а)август 253
Интерамна
Полно име
Гај Афиниј Гал Вендумнијан Волусијан [1]
Гај Вибиј Волусијан Цезар (251)[1]
ТаткоТребонијан Гал
МајкаАфинија Гемина Бебијана

Волусијан (латински: Gaius Vibius Volusianus Augustus;[2] починал во август 253), исто така познат како Волузијан, бил римски владетел од 251 до 253.

Тој бил син на Гај Вибиј Требонијан Гал[3] од неговата жена Афинија Гемина Бебијана. Познато е дека имал сестра, Вибија Гала. Требонијан Гал бил именуван за цар во јули 251 година[3] кога неговите претходници Декиј и Херениј Етруск, загинале борејќи се со Готите.[3][4][5]

Смртта на Дециј во почетокот на јуни 251 довело до наследување на престолот од страна на Требонијан Гал. Гал го посвоил синот на Дециј, Хостилијан и го направил ко-владетел. Волусијан бил назначен за Цезар и Princeps Juventutis. Подоцна во 251 Хостилијан умрел од бубонска чума[6] и Волусијан го наследил како Август и ко-владетел.

Таткото и синот заедно биле убиени во 253 од бунтовници во Интерминија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Cooley 2012, стр. 498.
  2. In Classical Latin, Volusian's name would be inscribed as GAIVS VIBIVS VOLUSIANVS AVGVSTVS.
  3. 3,0 3,1 3,2 Adkins & Adkins 2014, стр. 28.
  4. Bunson 2014, стр. 255–256.
  5. Salisbury & Mattingly 1924, стр. 16.
  6. Peachin 1990, стр. 33-34.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Владејачки титули
Претходник
Хостилијан
Римски владетел
251–253
Заедно со: Требонијан Гал
Наследник
Емилијан
Политички функции
Претходник
Дециј,
Херениј Етруск
Конзул на Римското Царство
252–253
со Требонијан Гал,
Луциј Валериј Попликола Балбин Максим
Наследник
Валеријан,
Галиен