Бубонска чума

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бубонска чума
Бубон на горниот дел на бутот на човекот што е заразен со бубонска чума
СпецијалностЗаразна болест
Симптомитреска, главоболки, повраќање, подуени нимфни јазли
Компликациигангрена, менингитис[1]
Вообичаена појаваод 1 до 7 дена по изложувањето
ПричинителиYersinia pestis
Третманпосебни антибиотици
Честота650 случаи се соопштуваат годишно
Смртни случаи10 % смртност со лекување
30 — 90 % без лекување

Бубонска чума — преовладувачка вид чума кај луѓето, остра природна болест предизвикана од бактеријата Yersinia pestis, пренесена од болви што паразитираат стаорци и може да се прошири врз луѓето. Чумава е особено опасна заразна болест. Традиционално, епидемиите и пандемиите на чума се нарекуваат „епидемии на бубонска чума“, што значи дека бубонската чума се смета за болест.[2] Оваа ситуација настанала бидејќи главниот признак на чума уште во средновековието бил бубонот.[3][4]

Медицинските извори, од кои произлегува дека нивните автори виделе најмалку бубони, потекнуваат од стариот век. Така, Руф од Ефес, кој живеел во времето на царот Трајан, повикувајќи се на повеќе древни лекари, чии имиња не стигнале до нас, опишал неколку случаи на сигурна бубонска чума во Либија, Сирија и Египет.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Clinic, Bubonic plague. „Plague“. Mayo Clinic. Посетено на 16 June 2022.
  2. World Health Organization (November 2014). „Plague Fact sheet N°267“. Архивирано од изворникот 24 April 2015. Посетено на 10 May 2015.
  3. „CDC | Facts About Plague“. emergency.cdc.gov (англиски). 2019-02-21. Посетено на 2024-01-01.
  4. „Plague Ecology and Transmission“. 13 June 2012. Архивирано од изворникот 22 August 2015. Посетено на 21 August 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]