Лав IV Хазар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Лав IV Хазар
Leo iv constantine vi coin.jpg
Лав IV Хазар и неговиот син Константин VI
Роден 25 април 750 25 јануари 750
Починал 8 септември 780

Лав IV Хазар (Грчки Λέων Δ΄΄) бил цар на Византија од 25 март 775 година до 8 септември 780. Лав IV бил сина на императорот Константин V. За време на неговото кратко управување речиси бил прекратен прогонот на иконите и нивните приврзаници.