Хеликон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Хеликон (грчки: Ελικών или Ελικώνας) е планина во областа Беотија, Централна Грција, позната по седиштето на богот Аполон и музите во грчката митологија.

Хеликон е прогласен за светско наследство на УНЕСКО.