Бети Вајт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бети Вајт
BettyWhiteJune09.jpg
Бети Вајт на премиерата за Предлогот, 2009 година

Бети Мерион Вајт ( англиски: Betty Marion White Бети Мерион Вајт, род 17 јануари 1922 година) - Американска глумица, комичарка и ТВ презентер, најпозната по нејзините улоги во телевизиската серија Златни девојки, како и во шоуто „Мери Тајлер Мур“ . Од 2010 до 2015 година, Вајт ја играла улогата на Елка Островски во комедијата Убавина во Кливленд, за која добила две награди на филмот за глумци на САД за најдобра глумица во серија комедија и добила номинација Еми во категоријата Најдобра споредна глумица во серија за комедија “, во 2011 година. Таа исто така има напишано неколку книги во текот на нејзината кариера опфаќајќи повеќе од седумдесет години.

За време на нејзината телевизиска кариера, глумицата била наградена со шест Еми и била номинирана дваесет и трипати [1] . Таа е единствената глумица која ги освоила сите можни номинации за награда за комедија . Таа, исто така, станала првата жена што добила награда во категоријата „ Најдобар домаќин на игра во шоу “ во 1983 година и има рекорд за најдолг период меѓу номинациите - првата била во 1951 година а последната во 2015 година. Во 2014 година, на 92-годишна возраст, таа станала најстарата глумица со номинација за Еми во историјата. Нејзиниот придонес за телевизијата го одбележале со звезда на „ Холивудскиот тротоар на славните “.

Во мај 2010 година, Бети Вајт станала најстарата личност што била домаќин на познатата претстава Сабота вечер во живо, за која исто така, ја освоила наградата Еми .

Таа е активен заштитник за животни и еден од основачите на звездите на добротворната фондација Морис .

Бети Вајт е почесна претседателка на Глумците и другите за животни, во која учествувала од 1971 година .

Меѓу нејзините филмски улоги, најпознати биле филмовите „ Дожд “ (1998), „ Приказната за нас “ (1999), „ Езерото Плашид: езерото на стравот “ (1999), „ Понуда “ (2009) и „ Повторно ти “ (2010).

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Бети Мерион Вајт [2] е родена во Оук Парк,(Државата Илиноис ) на 17. Јануари, 1922 година. Таа е ќерка на Хорас Л. Вајт, продавач и електроинженер и Тес Чакинс.[3] Нејзиниот дедо по мајка емигрирал од Грција, а нејзиниот дедо по татко од Данска [4] . Нивното семејство се преселило во Лос Анџелес за време на Големата депресија. Бети учела во училиштето Хорас Ман во Беверли Хилс, Калифорнија и средното училиште завршила на Беверли Хилс .

Кариера[уреди | уреди извор]

Еми[уреди | уреди извор]

Бети Вајт ја започнала својата телевизиска кариера три месеци по завршувањето на средно училиште, во 1939 година, кога таа и еден соученик пееле песни од Среќната вдовица во една од сериите на тоа време. Бети во тоа време нашла работа како модел, а исто така ја започнала и својата кариера во театарот Мали. Но, кога започнала Втората светска војна, глумицата им се придружила на американските жени доброволци. По војната, таа активно работела на радио и во разни телевизиски емисии. Наскоро,потоа таа започнала да води свое шоу „ Бети Вајт шоу “.

Вајт во 1954 година

Во 1952 година, таа започнала да работи активно во Холивуд . Бети учествувала во развојот на неколку шоу комедии кои станале успешни. Од 1953 до 1955 година, таа имала голема улога во комедијата Живот со Елизабета . Оваа претстава ја направила Вајт многу популарна и побарувана и ја довело до нејзината прва номинација Еми . Шоуто било објавено во педесеттите години, а Вајт станала првиот женски комичар кој глуми во главен лик во комедија.[1]

Во 1954 година, таа стана звезда на ток-шоуто во НБЦ „Бети Беј шоу“ и нејзината комедија „Датум со ангелите“, е објавена од 1957 до 1958 година. Откако таа ја имала главната улога на големото платно во филмот „Совети и согласност“ во 1962 година.

Во текот на 1950-тите и 1960-тите, таа активно се појавила во разни популарни ревии и филмови. Во 1983 година, таа станала првата жена што освоила „ Дневна награда Еми “ во категоријата „ Домаќин на најдоброто шоу “. Таа била домаќин на неколку игри за претстави , вклучувајќи го и шоуто Лозинка од 1961 до 1975 година. Таа се омажила за нејзиниот колега Ален Луден, во 1963 година.[5]

Во 1973 година, Вајт се приклучила во комедијата „Мери Тајлер Мур“. Како резултат на нејзиното учество, таа ја добила најважната улога во нејзината кариера. Таа уште еднаш освоила Еми за улогата во 1977 година.

На церемонијата на Еми (1988)

Во 1973 година, таа ја извела една од нејзините најпознати улоги на шоуто „Мери Тајлер Мур“, Сју-Ен Нивенс и повторно освола две награди Еми . По завршувањето на шоуто, во 1977 година таа ја добила главната улога во Бети Вајт шоу за каналот ЦБС .

1980-2000 година[уреди | уреди извор]

Од 1983 до 1985 година, таа глумела во комедијата „Мама семејство“ заедно со нејзината идна колешка во шоуто „ Златни девојки “ Ру Мекланах . Таа, исто така, учествувала во шоуто „Керол Бурнет“ .

Во 1985 година, таа започнала да глуми во шоуто „ Златни девојки “, шоу за животот на четири вдовици или разведени жени од респектабилна возраст. Таа уште еднаш ја освоила Еми и добила уште неколку номинации за разни награди. По завршувањето на серијата, таа глуми во неговиот спин-оф „Златен дворец“, кој бил откажан по една сезона.

Откако глумела во многу филмови и ТВ-проекти. Таа се појавила во епизодите на емисиите Практика, Малком во центарот на вниманието, Ели Мекбејл, Мојата сопруга и децата, Евервуд, Џои и други. Таа добила неколку номинации на Еми за нејзините улоги во ТВ сериите Непредвидливата Сузан, пракса и други. Таа победила во Еми во 1996 година за улогата во пародијата на шоуто „Џон Ларокет“.

Глумицата озвучувала односно го позајмувала својот глас во многу анимирани проекти, како „ Симпсонови“, „Семејство на диви трнбери“, „ Гриффины “ и многу други.

2000 година - до денес[уреди | уреди извор]

На церемонијата „ Време 100 “ во 2009 година

Во декември 2006 година, таа била гостин звезда во ТВ сериите „ За дебелите и убавите “ како Ен Даглас, матријарх на семејството. Таа периодично се враќала во оваа улога три години. Во 2009 година, таа го напуштила шоуто и нејзиниот лик умира од компликација на болеста.

Во 2007 година, таа глумела во пародија од серијалот „ Грдата девојка “, наречена „Грдата Бети Вајт“. Таа исто така глумела во самата серија како Бети Вајт, нејзиниот лик на екранот.

Од 2005 до 2008 година, таа играла редовна улога во серијалот „ Адвокатите на Бостон“, во улога на Кетрин Пајпер. Во 2006 година, таа, исто така, се појавила како гостин на "Шоуто на каналот на Комеди Централ » "комедија Централ Роаст». Во истата година таа се појавила во шоуто Опра Винфри, каде што се соединуваат глумците на шоуто Мери Тајлер Мур.

Бети беше гостин звезда на многу популарни ТВ-емисии како 30 шокови, Моето име е Ерл, заедница и неколку други.

Во 2009 година, таа глумела во филмот „ Понудата “ заедно со Сандра Булок . За оваа улога, таа добила две номинации за Награди за филм на МТВ ». .

Во 2010 година, таа станала најстарата водителка во Сабота навечер во живо на 8 мај. За оваа улога, таа уште еднаш ја добила Еми . Од јуни, таа глумела во една од главните улоги во комедијата „ Убавици во Кливленд “. Шоуто било добро прифатено од критичарите, Вајт добила номинација за „ Гилд награда на американските глумци “ како најдобра глумица во комедија, а серијата и глумиците биле номинирани во категоријата „ Екипа за најдобра глума во комедија “.

Таа се појавила во познати филмови како „ Куќа наопаку “ (2004), „ Понуда “ (2009) и „ Повторно ти “ (2010).

Во јули 2010 година, таа објавила своја колекција облека со свои симболи и глуми за календарот за 2011 година заедно со нејзините омилени животни.[6] Сите приходи од продажбата одат во разни добротворни цели за заштита на животните.[7]

Таа глуми со Џенифер Лав Хјуит во филмот „ Изгубен во заљубените “, кој беше објавен кон крајот на јануари 2011 година.

Вајт учествуваше во озвучување на цртаниот филм „ Лоракс “ со Дани Де Вито и Зак Ефрон и „ Неверојатните авантури на Шарпи “.[8]

Влијание во поп културата[уреди | уреди извор]

Бети Вајт е активна во креативната работа повеќе од 60 години. Таа се смета за една од најпопуларните американски глумици во комични глумици. На почетокот на нејзината кариера, таа имала еден вид имиџ „ Девојки во соседството. ". На пример, познатото списание „ ТВ Водач “ го насловило со наслов „ Слатко срце на Америка “. Се верува дека Бети Вајт има рекорд меѓу сите телевизиски личности според бројот на настапи во историјата. Таа била домаќин на разни емисии, се појавила во сопствената телевизиска серија, глуми во филмови и се појавила како гостин звезда во текот на нејзината кариера.

По смртта на Естел Гети, Беатрис Артур и Ру Меккланах Вајт станала единствената жива глумица на легендарната комедија „ Златни девојки “. Овој факт привлекува поголемо внимание во медиумите, 90-годишната глумица е наречена „ Идеална баба на филм и телевизија[9][10]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Други награди и номинации

На 14 јуни 1963 година Бети се омажила со ТВ презентер Ален Ладен, со кого се запознала додека учествуваше во неговото шоу. Ладен починал од рак на желудник на 9 јуни 1981 година, во Лос Анџелес. Тие немале деца во брак, по неговата смрт, Вајт никогаш повеќе не се омажила.

Делумна филмографија[уреди | уреди извор]

Предлошка:ВФильмеВерх Предлошка:ВФильме Предлошка:ВСериале Предлошка:ВФильме Предлошка:ВСериале Предлошка:ВФильме Предлошка:ВФильме Предлошка:ВФильме Предлошка:ВФильме Предлошка:ВСериале Предлошка:ВСериале Предлошка:ВСериале Предлошка:ВФильме Предлошка:ВФильме Предлошка:ВФильме Предлошка:ВФильме Предлошка:ВФильме Предлошка:ВФильме Предлошка:ВФильме Предлошка:ВФильме Предлошка:ВФильме Предлошка:ВФильме Предлошка:ВФильме Предлошка:ВФильме Предлошка:ВФильме Предлошка:ВСериале Предлошка:ВФильме Предлошка:ВСериале Предлошка:ВФильме Предлошка:ВСериале Предлошка:ВФильме Предлошка:ВФильме Предлошка:ВСериале Предлошка:ВСериале Предлошка:ВФильме Предлошка:ВФильме Предлошка:ВФильме Предлошка:ВСериале Предлошка:ВФильме Предлошка:ВСериале Предлошка:ВФильме Предлошка:ВФильме Предлошка:ВСериале Предлошка:ВмСериале Предлошка:ВФильмеНиз

Бети Вајт звезда на Холивудскиот тротоар на славните на бул. 6747 Холивуд.

Достигнувања и други награди за придонеси во уметноста[уреди | уреди извор]

Лауреат[уреди | уреди извор]

 • 1975 година - „Најдобра глумица во серија комедија“ (шоу „Мери Тајлер Мур“)
 • 1976 година - „Најдобра глумица во серија на комедиите“ (шоу „Мери Тајлер Мур“)
 • 1983 година - „Најдобар домаќин“ („Како човек!“) ")
 • 1986 година - „Најдобра глумица во серија на комедија“ ( Златни девојки )
 • 1996 година - „Најдобра глумица гостин во серија на комедија“ Шоу („Жон Ларахет шоу“)
 • 2010 година - „Најдобра глумица гостин во серија комедија“ ( Сабота вечер во живо )

Номиниран[уреди | уреди извор]

 • 1951 година - „Најдобра глумица“
 • 1977 година - „Најдобра глумица во серија комедија“ („Шоуто Мери Тајлер Мур“)
 • 1984 година - „Најдобар домаќин“ („Како човек!“) ")
 • 1987 година - „Најдобра глумица во серија на комедија“ ( Златни девојки )
 • 1988 година - „Најдобра глумица во серија на комедија“ ( Златни девојки )
 • 1989 година - „Најдобра глумица во серија на комедија“ ( Златни девојки )
 • 1990 година - „Најдобра глумица во серија на комедија“ ( Златни девојки )
 • 1991 година - „Најдобра глумица во серија на комедија“ ( Златни девојки )
 • 1992 година - „Најдобра глумица во серија на комедија“ ( Златни девојки )
 • 1997 година - „Најдобра глумица во гости во серија комедија“ („ Непредвидливата Сузан “)
 • 2003 година - „Најдобра глумица во гости во серија комедија“ („Да, драги! ")
 • 2004 година - „Најдобра глумица во гости во драмска серија“ („ Практика “)
 • 2009 година - „Најдобра глумица во гости во серија комедија“ („ Моето име е рано “)
 • 2011 година - „Најдобра глумица во серија на комедија“ ( Убавици во Кливленд )
 • 2012 година - „Најдобар презентер на реалното шоу“ („Бети Вајт е надвор од нивните рокери“)
 • 2013 година - „Најдобар презентер на реалното шоу“ („Бети Вајт е надвор од нивните рокери“)
 • 2014 година - „Најдобар презентер на реалното шоу“ („Бети Вајт е надвор од нивните рокери“)
 • 2010 година - Награда на еснафската награда „ Американски филмски глумци за придонес во кинемографија “
 • 2010 година - Легенда на Дизни
 • Четири номинации за награда „Златен глобус “ во категоријата „Најдобра глумица во серија на комедија“ ( Златни девојки ) (1986-1989)
 • Номинација за наградите за филм на МТВ во категоријата „Најдобра сцена во филмот“ („ Предлогот “) (2010)
 • Добитник е на наградата на еснафот на американските екрани во глумци за ненадеен придонес (2010)
 • Три ТВ-земјишни награди (2003.2004.2008)
 • Три награди и номинација за награди за американска комедија (1987,1990,2000)
 • 2010 Британска награда за поединечни изведувачки уметности во жанрот на комедиите.
 • Двајца есенски награди за двајца глумци на САД за најдобра глумица во серија комедија за нејзината улога во ситмомите на убавините во Кливленд во 2011 и 2012 година.
 • Две награди „ Избор на народот “ (2011).
 • Победникот во «ТВ иконата» номинацијата - Икона на телевизија во Америка награди " Избор на народот" (анг. <i id="mwASM">Награди за народни избори</i> ) (2015)

Библиографија[уреди | уреди извор]

 • Пети-љубов на Бети Вајт: Како милениците се грижат за нас (1983) (Со Томас Џ. Вотсон)
 • * 2013 година - „Најдоброто водечко шоу за реалност“ („Бети Вајт е надвор од нивните рокери“)Вајт во личност (1987)
 • Водечката дама: Приказната на Дина (1991) (Со Том Саливан)
 • Овде повторно одиме: Мојот живот во телевизијата (1995 година, повторно објавено во хартија од 2010 година)
 • Ако ме прашате: (И, се разбира дека нема) (2011)

Белешки[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 http://www.hollywoodreporter.com/hr/content_display/news/e3ibe685b1031a7a6fc6bfde05d992abd7d?src=bchallenge#[мртва врска]Предлошка:Недоступная ссылка
 2. YouTube — Betty White — Archive Interview Part 1 of 5
 3. Betty White Biography (1922-)
 4. „Betty White Draws Line With Nudity & Marijuana But Hopes For Beer Pong Rematch On 'SNL' — Starpulse.com“. Архивирано од изворникот на 2010-05-08. Посетено на 2020-03-18. no-break space character во |title= во положба 88 (help)
 5. 'White-hot' Betty to receive SAG Lifetime Achievement Award
 6. BBC News — Golden Girl Betty White poses for calendar
 7. News — Betty White, 88, Debuts New Clothing Line — Style & Beauty — UsMagazine.com
 8. First look: Danny DeVito will stump for trees in 3-D 'Lorax' — USATODAY.com
 9. Betty White: Geriatrisch gut im Geschäft " DiePresse.com
 10. Foto-Manipulation: Falten-Tuning für 88-jährige Betty White — SPIEGEL ONLINE — Nachrichten — Panorama