Исак Сирин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Исак Сирин
Роден(а) Магдал, Бахрејн
Починал(а) 700, Нинив
Почитуван(а) во православие
Главно светилиште Манастир Шабер,Ирак
Слава 28 јануари
Обележја епископ, теолог
Заштитништво Манастир Шабер
Стара фреска на Исак Сирин

Исак Сирин — христијански теолог, мистик и светец од 7 век. Темите на неговата теологија се поврзани со божјата љубов. Верувал дека Бог преку својата неограничена љубов ќе донесе спасение.

Роден e во Нинива и додека бил млад се подвизувал ва манастирот „Матејски“, во близина на Нинива. Според христијанските верувања, кога се прочул заради светоста на животот и многуте чуда, бил избран за епископ Нинивски и бил присилен да го прими тој чин. Но само по пет месеци, го oставил епископството и тајно се оддалечил во пустинскиот манастир „Рабан Шабур“. Составил многу дела, од кои денеска се познати околу 100 беседи за духовниот живот и подвижништвото пишувани, главно, според сопствените доживувања[1].

Православната црква неговиот ден го чествува на 28 јануари.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Охридски пролог“ стр. 39