Дионисиј Александриски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дионисиј Александриски
Патријарх на Александрија
Dionisii alek.jpg
Црква Александриска црква
Ракоположен 248
Службата завршила 264
Претходник Хераклас
Наследник Максим
Лични податоци
Занимање Патријарх на Александрија

Дионисиј Александриски бил Патријарх на Александрија во периодот од 248 до 264 година. Тој е признаен како папа на некогашната единствена Александриска црква, односно од страна на денешната Коптска православна црква и Грчка православна црква на Александија. Тој бил наречен и Велики, и бил првиот папа со таа титула, по онаа во Рим.