Мелитон Сардиски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мелитон Сардиски
епископ на Сард
Починал(а) , 180
Почитуван(а) во Римокатоличка црква, Православие, Источнокатоличка црква
Канонизација Pre-congregation
Слава 1 април

Мелитон Сардиски е христијански светец од 2 век и епископ на Сард.

Владеејќи со голема ученост, тој се трудел да ги собере сите книги на Светото писмо во еден кодекс. Освен тоа, го бранел христијанството пред незнабожците. Така, околу 170 година патувал во Рим и му поднесол на царот Марко Аурелиј една писмена апологија (одбрана) на верата и христијанската црква[1].

Православната црква нејзиниот ден го чествува на 1 април.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Охридски пролог“ стр. 135