Марко Аврелиј

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Марко Аурелиј)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Марко Аврелиј (26 април 121 - 17 март 180), римски цар (161 - 180) и филозоф. Во афористичка форма го напиша делото „Разгледување за самиот себе“ во 12 книги.