Иполит Римски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Иполит Римски
'
Martyr
Роден(а) 170, Рим
Починал(а) 235, Сардинија
Почитуван(а) во Римокатоличка црква, Православие
Канонизација Pre-Congregation
Слава Римокатоличка црква: 13 август
Православие: 30 јануари
Заштитништво Бибиена, коњи, затворски чувари; затворски службеници; затворски работници[1]

Иполит Римски е христијански светец и еден од најистакнатите христијански писатели од Западна Европа од 3 век. Бил епископ и свештеномаченик, ученик на Иринеј Лионски и последен римски отец кој зборувал грчки. Ги напишал „Одбивање на сите ереси“ (Философумена) и „Апостолско предание“.

Пострадал за верата во времето на римскиот цар Клаудиј. Кога во Рим девицата Хрисија била немилосрдно мачена, тогаш зад неа застанал пред мачителите Иполит и ги изобличил мачителите. Заради тој протест и тој бил даден на суд, суден и oсуден на смрт по долготрајните измачувања[2].

Православната црква неговиот ден го чествува на 30 јануари.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Patron Saints Index: Saint Hippolytus of Rome
  2. „Охридски пролог“ стр. 41