Свети Иполит Римски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Свети Иполит Римски
'
Martyr
Роден(а) 170, Рим
Починал(а) 235, Сардинија
Почитуван(а) во Римокатоличка црква, Православие
Канонизација Pre-Congregation
Слава Римокатоличка црква: 13 август
Православие: 30 јануари
Заштитништво Бибиена, коњи, затворски чувари; затворски службеници; затворски работници[1]

Иполит Римски е христијански светец и еден од најистакнатите христијански писатели од Западна Европа од 3 век. Бил епископ и свештеномаченик, ученик на Иринеј Лионски и последен римски отец кој зборувал грчки. Ги напишал „Одбивање на сите ереси“ (Философумена) и „Апостолско предание“.

Пoстрадал за вeрата вo врeмeтo на римскиот цар Клаудиј. Кoга вo Рим дeвицата Хрисија била нeмилoсрднo мачeна, тoгаш зад нeа застанал прeд мачитeлитe Ипoлит и ги изoбличил мачитeлитe. Заради тoј прoтeст и тoј бил дадeн на суд, судeн и oсудeн на смрт пo дoлгoтрајнитe измачувања[2].

Православната црква неговиот ден го чествува на 30 јануари.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Patron Saints Index: Saint Hippolytus of Rome
  2. „Охридски пролог“ стр. 41