Јована Англиска (кралица на Шкотска)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јована Англиска
JoanEngland.jpg
Кралица на Шкотска
На престол 21 јуни 1221 – 4 март 1238
Сопружник Александар II
Династија Династија Плантагенет
Данкелдска династија
Татко Јован Безземниот
Мајка Изабела
Почивалиште Дорсет

Јована Англиска (22 јули 1210 - 4 март 1238) — кралица на Шкотска во периодот од 1221 до 1238 година.

Била ќерка на англискиот крал Јован Безземниот и неговата сопруга Изабела. На 21 јуни 1221 се омажила за шкотскиот крал Александар II, кога имала само единаесет години. Тие немале деца.