Фридрих Вилхелм Бесел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фридрих Вилхелм Бесел
Friedrich Wilhelm Bessel (1839 painting).jpg
Фридрих Вилхелм Бесел
Роден 22 јули 1784(1784-07-22)
Минден, Минден-Равенсберг (денес Германија)
Починал 17 март 1846(1846-03-17) (воз. 61 г.)
Кенигсберг, Прусија (денес Калининград, Русија)
Живеалиште Прусија
Националност Пруско (Германец)
Полиња астрономија и математика
Установи Кенигсбершки универзитет
Докторанди Фридрих Вилхелм Аргеландер
Познат по Беселова функција
Беселова елипсоида
Поважни награди Златен медал на Кралското астрономско друштво (1829 и 1841)

Фридрих Вилхелм Бесел (германски: Friedrich Wilhelm Bessel; (22 јули 178417 март 1846) бил германски математичар, астроном и систематичар во Беселовите функции (кој ги открил Даниел Бернули). Бил современик на Карла Гаус, кој исто така бил математичар и астроном. Астероидот 1552 Бесел го добил името во негова чест.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]