Анте Будимир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Анте Будимир
Лични податоци
Роден на 22 јули 1991 (1991-07-22) (30 г.)
Роден во Зеница, СФРЈ
Држава Хрватска Хрватска
Висина &100000000000001900000001,90 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Осасуна Осасуна
Број 17
Младинска кариера
ЛАСК ЛАСК Линц
НК Сесвете НК Сесвете
Горица Горица
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2010-2013 Интер Запрешич Интер Запрешич 66 (19)
2013-2014 Локомотива Локомотива 30 (19)
2014-2015 Ст. Паули Ст. Паули 19 (0)
2014-2015 Ст. Паули II Ст. Паули II 2 (1)
2015-2016 Кротоне Кротоне 40 (16)
2016-2017 Сампдорија Сампдорија 11 (0)
2017-2019 Кротоне Кротоне 39 (9)
2019-2020 Мајорка Мајорка 56 (19)
2020- Осасуна Осасуна 30 (11)
Репрезентација
2012 Хрватска Хрватска 21 2 (0)
2020- Хрватска Хрватска 8 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 22 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 22 јануари 2012

Анте Будимир (роден на 22 јули 1991) — хрватски фудбалер, напаѓач на Осасуна.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]