Селман Ваксман

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Селман Ејбрахам Ваксман)
Прејди на: содржини, барај

Селман Ејбрахам Ваксман (англиски: Selman Abraham Waksman) (22 јули 188816 август 1973) бил американски микробиолог роден во Украина во село Нова Прилука во еврејско семејство, добитник на Нобелова награда за физиологија или медицина во 1952 година.