Прејди на содржината

Џамија Ибрахим Паша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Ибрахим Паша
Ибрахим паша джамия
İbrahim Paşa Camisi
Основни податоци
МестоРазград, Бугарија
Припадностислам
Осветен1616
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Ибрахим Паша (турски: İbrahim Paşa Camii) е џамија која се наоѓа во Разград, Бугарија. Овој објект бил изграден во 1616 годинаво времето на Паргали Ибрахим-паша, на кого е и посветена џамијата. Оваа објект е вклучен во списокот на светско наследство на УНЕСКО. Имало и амам, кој работел до 70-тите години на 20 век[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Mikov, Lyubomir (2015). The Mosque of Ibrahim Pasha and Ibrahim Pasha Mosque in Razgrad. Sofia: Prof. Marin Drinov Publishing House of Bulgarian Academy of Sciences. p. 125, 147. [In Bulgarian: Миков, Любомир. Джамията на Ибрахим паша и „Ибрахим паша“ джамия в Разград. София: Издателство на БАН „Проф. Марин Дринов“, 2015: 125, 147] ISBN 978-954-322-822-5