Џамија Акшемсетин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Акшемсетин
турски: Akşemseddin Camii
Основни податоци
МестоИстанбул, Турција
Припадностислам
ЕпархијаФатих
Осветен15 век
Духовно-организациски статусактивна
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Особености
Куполи1
Минариња1

Џамија Акшемсетин(турски: Akşemseddin Camii) — џамија која се наоѓа во Истанбул, Турција.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Џамијата се наоѓа во реонот на Фатих, во населбата Хиркаишериф во Истанбул