Џамија Акшемсетин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Акшемсетин
турски: Akşemseddin Camii
Основни податоци
Место Истанбул, Турција
Припадност Ислам
Епархија Фатих
Осветен 15 век
Духовно-организациски статус активна
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Особености
Куполи 1
Минариња 1

Џамија Акшемсетин(турски: Akşemseddin Camii) — џамија која се наоѓа во Истанбул, Турција.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Џамијата се наоѓа во реонот на Фатих, во населбата Хиркаишериф во Истанбул