Базилика на Исусовото раѓање

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Базилика на Исусовото раѓање
NativityChurch1.jpg
Основни податоци
Место Витлеем, Израел
Религија христијанство
Држава Држава Палестина
Архитектонски опис
Тип базилика, црква
Карактеристики

Базиликата на Исусовото раѓање е назив за црквата кој се наоѓа во Витлеем, Израел. За оваа базилика се верува дека е изградена на местото каде бил роден Исус Христос. Денеска, оваа црква спаѓа под надзор на грчката православна црква во Ерусалим, ерменскиот ерусалимски патриарх. Се смета дека била изградена во 333 година, и тоа по налог на Константин I. Во 6 век била доградена од страна на Јустинијан.