Прејди на содржината

Божиќна приказна

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Божиќна песна“ (англиски: A Christmas Carol) — роман на англискиот писател Чарлс Дикенс. Книгата зборува за Ебенезер Скруџ, скржав старец кога ќе го посети духот на неговиот поранешен деловен партнер Џејкоб Марли, како и за духовите од минатото, сегашноста и Божиќ кој допрва доаѓа. По нивните посети, Скруџ станува пољубезен и поблаг човек. Со оваа книга Чарлс Дикенс достигнал голема популарност, а врз основа на неа се снимени анимирано и играни филмови.

Филмски адаптации

[уреди | уреди извор]
Филм Година Режисер
Scrooge;; 1935 Хенри Едвардс
A Christmas Carol 1938 Едвин Л.Марин
Scrooge 1951 Brian Desmond Hurst
Mister Magoo's Christmas Carol (анимиран) 1962 Abe Levitow
Scrooge 1970 Роналд Неаме
A Christmas Carol (анимиран) 1971 Ричард Вилијамс
A Christmas Carol 1977 Моира Армстронг
The Stingiest Man in Town 1978 Jules BassArthur,Rankin Jr.
A Christmas Carol (анимиран) 1982
Mickey's Christmas Carol (анимиран) 1983 Барни Матисон
Scrooge 1984 Клив Донер
Scrooged 1988 Ричард Донер
The Muppet Christmas Carol 1992 Брајан Хенсон
A Christmas Carol (анимиран) 1994 Toshiyuki Hiruma
A Christmas Carol(анимиран) 1997 Стан Филипс
A Christmas Carol 1999 Дејвид Џонс
Christmas Carol: The Movie (анимиран) 2001 Џими Т.Мураками
A Christmas Carol: The Musical 2004 Arthur Allan Seidelman
A Christmas Carol: Scrooge's Ghostly Tale(анимиран) 2006 Ric Machin
Bah, Humduck! A Looney Tunes Christmas (анимиран) 2006 Чарлс Висер
A Christmas Carol 2009 Роберт Земекис
The Smurfs: A Christmas Carol (анимиран) 2013 Troy Quane
A Christmas Carol (мини серија) 2019 Ник Марфи
Scrooge: A Christmas Carol (анимиран) 2022 Стивен Донели