Список на светско наследство во Западна Азија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ова е список на светско наследство под заштита на УНЕСКО во Западна Азија.

Ерменија (3)[уреди | уреди извор]

Азербејџан (2)[уреди | уреди извор]

Бахреин (1)[уреди | уреди извор]

Кипар (3)[уреди | уреди извор]

 1. Хирокитија — 1998
 2. Пафос (три објекти) — 1980
  Гробници на кралевите во Пафос
  Светилиште на Афродита во Куклија, Пафос (Палаипафос)
  Неа Пафос
 3. Насликани цркви во регионот Тродос (десет објекти) — 1985, 2001:

Грузија (3)[уреди | уреди извор]

 1. Катедрала Баграти и Гелатски манастир — 1994
 2. Историски споменици на Мцхета — 1994
 3. Горна Сванетија — 1996

Иран (13)[уреди | уреди извор]

Гробот на Кир Велики.

Ирак (3)[уреди | уреди извор]

Археолошкиот град Самара

Израел (6)[уреди | уреди извор]

Јордан (4)[уреди | уреди извор]

Либан (5)[уреди | уреди извор]

Оман (4)[уреди | уреди извор]

Податотека:Bahla6.jpg
Тврдината Бахла

Саудиска Арабија (2)[уреди | уреди извор]

Сириска арапска република (6)[уреди | уреди извор]

Турција (10)[уреди | уреди извор]

Внатрешниот двор на Сина џамија, Истанбул.

Обединети Арапски Емирати (1)[уреди | уреди извор]

Оаза во Ал Аин.
 • Ал Аин (Хафит, Хили, Бидаа Бинт Сауд и областа на оазите, Обединети Арапски Емирати (2011)

Јемен (4)[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Armenian Monastic Ensembles of Iran - UNESCO World Heritage Centre“. Whc.unesco.org. Посетено на 2011-10-31.
 2. „Wadi Rum Protected Area - UNESCO World Heritage Centre“. Whc.unesco.org. 2011-06-25. Посетено на 2011-10-31.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]