Национален резерват Гобустан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Светско наследство на УНЕСКО
Гобустански резерват
Qobustan qoruğu
Назив според описот на списокот
Entrance to the reserve
Критериуми iii
Навод 1076
Регион по УНЕСКО Европа
Запис
Прогласено 2007 (31st. заседание)

Гобустанскиот резерват (азербејџански :Qobustan qoruğu) се наоѓа на околу 64 километри југозападно од Баку во Азербејџан. Објектот официјално од 2007 година била вклучена во списокот на УНЕСКО. Како национален парк на Азербејџан бил објевен во 1966 година, сè со цел да се зачуваат дрвените резби, калните вулкани во реонот. резерватот е многу богат со археолошки споменици. Поседува повеќе од 600.000 скални слики кои го опишуваат примитивниот човек, разни животни, ритуални танци, војници со копја во нвните раце, сонцето и ѕвездите. Тие датираат од пред 5.000 години.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]