Ако (Израел)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ако
хебрејски: עַכּוֹ
арапски: عكا
Изглед на стариот град
Изглед на стариот град
Mестоположба
Координати

Erioll world.svg 32°5′0″N, 34°48′0″E

Часовен појас
- лето
UTC+2
UTC+3
Општи податоци
Име
- изворно
 
- други имиња
Ако
  хебрејски: עַכּוֹ
  арапски: عكا
Acre
Основан 1500 п.н.е.
Портал http://www.akko.muni.i
Управа
Земја Израел Израел
Округ Север
Географија
Површина 10,3 км² km²
Население
Население 45 800 ((2005))

Ако е град во Израел.

Историја[уреди | уреди извор]

Градoт се споменува во Библијата. Од страна на македонскиот војсководец Александар Македонски бил освоен во 332 година п.н.е. Во 638 година градот попаднал под власта на Арабјаните, а во 1104 година под крстоносците. Во 1187 година бил освоен од Саладин. По пропаѓањето на Ерусалимското кралство а со тоа и градот Ерусалим под власта на муслиманска власт во 1244 година, Арка останал еден од последните градови кои останале под крстоносците. Во 1517 година е вклучен во Османлиската империја на Селим Први. Во 18 век градот одново започнал да се развива. Тогаш биле изградени зачуваните до денес рушевини од градот кои претставуваат туристичка атракција. Во 1799 година градот бил под опсада на Наполеон Бонапарт 61 ден. На 17 мај 1948 година бил заземан од страна на Хагана (еврејска паравоена формација.

Географија[уреди | уреди извор]

Координати : 32°55′34″ 35°5′2″ . Градот е објавен од страна на УНЕСКО за светско културно наследство.

Население[уреди | уреди извор]

Градот во денешно време има 45 000 жители.

Религија[уреди | уреди извор]

Во градот, покрај доминантното еврејско, живеат голем број на арапи кои се сместени во стариот град.

Образование[уреди | уреди извор]

Градот во денешно време[уреди | уреди извор]