Северен округ (Израел)

Координати: 32°50′N 35°20′E / 32.833° СГШ; 35.333° ИГД / 32.833; 35.333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Северен округ
- транскр.
 • хебрејскиמחוז הצפון
Градови17
Локални совети61
Регионални совети15
Гл. градНазарет
Површина
 • Вкупна4,478 км2 (1,729 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно1,304,600

Северен округ (מחוז הצפון, Mehoz Hatzafon) — еден од шестте окрузи во Израел. Северниот округ има површина од 4,478 км2. Административен центар на округот е Назарет. Голанската висорамнина е подокруг на Северниот округ од 1981 година, иако меѓународно не е така признато. Без Голанската висорамнина, округот има 3,324 км2.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според податоците од 2011: [1]

  • Вкупно население: 1,304,600 (2011)
  • Етничка структура:
  • Религија:
  • Густина на население: 261/км2

Северниот округ е единствен округ во државата каде мнозинството се Арапи.

Поделба[уреди | уреди извор]

Подокрузи[уреди | уреди извор]

Населени места[уреди | уреди извор]

градови локални совети регионални совети

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

32°50′N 35°20′E / 32.833° СГШ; 35.333° ИГД / 32.833; 35.333

  1. „cbs.gov.il“. Архивирано од изворникот на 2017-06-15. Посетено на 2014-07-11.