Ширваншаховски дворец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Светско наследство на УНЕСКО
Ширваншаховски дворец
Şirvanşahlar sarayı
Назив според описот на списокот
main mosque of Palace of the Shirvanshahs
Критериуми iv
Навод 958
Регион по УНЕСКО Европа
Запис
Прогласено 2000 (24.. заседание)
Загрозено 2003-


Ширваншаховски дворец (азербејџански: Şirvanşahlar sarayı) — дворец кој се наоѓа во Баку, Азербејџан. Објектот официјално од 2000 година била вклучена во списокот на УНЕСКО. Објектот е најголемиот пример за азербејџанската архитектура. Комплексот ја содржи основната зграда на дворецот, гробница, џамија со минаре, мавзолеј на Сеид Јаха Бакуви, Муратова порта, бања. Објектот е изложен на азербејџанската банкнота манат.