Крак де Шевалие

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Крак де Шевалие*
Светско наследство на УНЕСКО

Krak des Chevaliers
Држава Сирија
Тип
Критериуми ii, iv
Навод 1229
Регион** Арабија
Записно минато
Запис 2006  (30th заседание)
* Име според официјален запис на списокот.
** Регион според класификацијата на УНЕСКО.

Крак де Шевалие (арапски: قلعة الحصن), позната и како Рицарска тврдина е едно од најзначајните места на болничарите крстоносци за време на крстоносните војни. Се наоѓа во денешна Сирија. Првиот замок бил изграден во 1031 година од Емират Алепо. По првата крстоносна војна, замокот бил заземан од крстоносците на чело со Ремон IV Тулушки. Болничарите ја прошириле тврдината, подигнувајќи ѕидини и седум кули. Во внатрешноста била изградена огромна кула со готски стил. Од 2006 објектот бил вклучен во списокот на УНЕСКО.