Гегард

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гегард
Գեղարդ
светско наследство на УНЕСКО
Geghard lion cross reliefs-IMG 2562.JPG
Критериумii
Навод960
Запис2000 (24th заседание)
Координати40°09′32″ N; 44°47′48″ E / 40.158889° СГШ; 44.796667° ИГД / 40.158889; 44.796667Координати: 40°09′32″ N; 44°47′48″ E / 40.158889° СГШ; 44.796667° ИГД / 40.158889; 44.796667

Гегард (ерменски: Գեղարդ) — манастир кој се наоѓа во покраината Котајк во Ерменија. Манастирот официјално од 2000 година била вклучена во списокот на УНЕСКО.

Манастирот бил основан во IV век од Грегорија. Основите на параклисот биле изградени во 1215 година. Манастирот во почетокот го носел името Ајриванк, кој во превод значи “манастир на пештерата“. Денешното име, Герхардаванк во превод значи “манастир на копјето“, а името му доаѓа од копјето со кое бил повреден Исус Христос при распнувањето на крст. Истото копје било доведено во Ерменија од страна на апостол Јуда Тадеус, заедно со уште многу друѓи реликви.