Список на светско наследство во Источна Азија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ова е список на Светско културно наследство во Источна Азија под заштита на УНЕСКО.

Кина (41)[уреди | уреди извор]

Долината на деветте села
Резбите Дацу Рок
Стар комплекс градби во планините Вуданг

Јапонија (16)[уреди | уреди извор]

 1. Будистички споменици во областа Хориуџи (1993)
 2. Химеџиџо (1993)
 3. Јакушима (1993)
 4. Шираками-Санчи (1993)
 5. Историски споменици на поранешен Кјото (градовите Кјото, Уџи и Отсу) (1994)
 6. Историски села Ширакаваго и Гокајама (1995)
 7. Споменик на мирот во Хирошима (Генбаку Доме) (1996)
 8. Светилиште Ицукушима (1996)
 9. Историски споменици на поранешна Нара (1998)
 10. Светилишта и храмови на Нико (1999)
 11. Гусуку и имотите на кралството Риукиу (2000)
 12. Свети места и патишта на планината Ки (2004)
 13. Ширетоко (2005)
 14. Рудникот за сребро Ивами Гинзан (2007)
 15. Хираизуми – храмови, градини и археолошки наоѓалишта (2011)
 16. Островите Огасавара (2011)[1]

Јужна Кореја (10)[уреди | уреди извор]

Монголија (3)[уреди | уреди извор]

Долината Орхон

Северна Кореја (1)[уреди | уреди извор]

Ѕидна уметност во третата гробница во Анак, Северна Кореја

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Ogasawara Islands - UNESCO World Heritage Centre“. Whc.unesco.org. 2011-06-24. Посетено на 2011-10-31.
 2. „UNESCO World Heritage Convention, Complex of Koguryo Tombs, Maps“. Whc.unesco.org. Посетено на 2011-10-31.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]