Прејди на содржината

Сафранболу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сафранболу
Паланка
Паланката Сафранболу
Паланката Сафранболу
Location of Safranbolu within Turkey.
Location of Safranbolu within Turkey.
Држава Турција
РегионЦрно Море
ПокраинаКарабук
Управа
 • ГрадоначалникЕлиф Косе (РНП)
Површина[1]
 • Округ999,99 км2 (38,610 ми2)
Надм. вис.&10000000000000485000000485 м
Население (2012)[2]
 • Градскo43.060
 • Округ55.170
 • Округ густина0,55/км2 (1,4/ми2)
Час. појасИЕВ (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)ИЕЛВ (UTC+3)
Поштенски број78xxx
Повик. бр.370
Регистарска табличка78
КлимаВлажна суптропска клима
Мреж. местоwww.safranbolu.bel.tr
Светско наследство на УНЕСКО
КритериумКултуролошки: ii, iv, v
Навод614
Запис1994 (XVIII заседание)
Површина193 хе

Сафранболу (турски: Safranbolu; грчки: Σαφράμπολις, Сафраболис) - гратче во покраината Карабук во регионот на Црното Море во Турција. Станува збор за 9 км северно од градот Карабук, 200 км северно од Анкара и околу 100 км јужно од брегот на Црното Море. Историските имиња на градот на грчки биле Теодорупол(ис) (Θεοδωρούπολις, односно градот Теодор(ус) или женски Теодора), а подоцна Сафрампол(ис) (Σαφράμπολις). Неговите поранешни имиња на турски биле Залифре и Тараклиборлу. Бил дел од покраината Кастамону до 1923 година и од покраината Зонгулдак помеѓу 1923 и 1995 година.

Според пописот од 2000 година, населението на округот било 47.257, од кои 31.697 живееле во градот Сафранболу.[3] Областа зафаќа површина од 1,000 км2,[4] и градот се наоѓа на надморска височина од 485 м.

Според Отоманскиот општ попис од 1881/82-1893 година, казата Сафранболу имала вкупно 52.523 жители, составена од 49.197 муслимани и 3.326 Грци.[5]

Стариот град чува многу историски градби, со 1008 регистрирани историски артефакти. Тоа се: 1 приватен музеј, 25 џамии, 5 гробници, 8 историски фонтани, 5 амами, 3 каравансараи, 1 историска саат кула, 1 сончев часовник и стотици обични и чорбаџиски куќи. Исто така, има могили од антички населби, карпести гробници и историски мостови. Стариот град е сместен во длабока провалија во прилично суво подрачје во дождовната сенка на планините. Новиот град може да се најде на платото на околу два километри западно од Стариот град.

Името на градот потекнува од „ шафран “ и грчкиот збор полис (πόλις) што значи „град“,[6][7] бидејќи Сафранболу бил трговско место и средиште за одгледување шафран.[6][7] Денес, шафранот сè уште се одгледува во селото Давутобаси на исток од Сафранболу, со патна оддалеченост од 22 километри.[6][7]

Сафранболу бил додаден на списокот на светско наследство на УНЕСКО во 1994 година поради неговите добро сочувани куќи и архитектура од отоманската ера.[8]

Галерија

[уреди | уреди извор]
Панорамски поглед од стариод град

Збратимени градови

[уреди | уреди извор]

Значајни домородци

[уреди | уреди извор]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. „Површина на областите (со езера) во км²“. База на обласна статистика. Статистички завод на Турција. 2002. Посетено на 2013-03-05. (турски)
  2. „Население на покраинските/окружните центри и паланки/села во 2012 г.“. База на податоци за населението по системот ABPRS. Статистички завод на Турција. Посетено на 2013-02-27.
  3. Турски статистички институт. „Census 2000, Key statistics for urban areas of Turkey“ (турски). Архивирано од изворникот (XLS) на 27 септември 2007. Посетено на 30 декември 2021.
  4. Statoids. „Statistical information on districts of Turkey“. Архивирано од изворникот на 24 јули 2010. Посетено на 30 декември 2021.
  5. Kemal Karpat (1985), Ottoman Population, 1830-1914, Demographic and Social Characteristics, The University of Wisconsin Press, стр. 138-139
  6. 6,0 6,1 6,2 „Safranbolu“. World Heritage Site. Посетено на 30 декември 2021.
  7. 7,0 7,1 7,2 „Saffron Harvest in the Land of the Golden Plant“. Cornucopia. Посетено на 30 декември 2021.
  8. „City of Safranbolu“. UNESCO World Heritage Convention. Посетено на 30 декември 2021.
  9. Elabuga and Safranbolu become sister cities [{{{1}}} Архивирано] на {{{2}}}.

Општи наводи

[уреди | уреди извор]

Дополнителна книжевност

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]

41°14′57.80″N 32°40′59.52″E / 41.2493889° СГШ; 32.6832000° ИГД / 41.2493889; 32.6832000