Ѓореме

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ѓореме
Göreme
Κόραμα
*
Светско наследство на УНЕСКО

Göreme Valley.
Држава  Турција
Тип
Критериуми i, iii, v, vii
Навод 357
Регион** Европа
Записно минато
Запис 1985  (9th заседание)
* Име според официјален запис на списокот.
** Регион според класификацијата на УНЕСКО.

Ѓореме (турски: Göreme; грчки: Κόραμα) е национален парк во покраината Невшехир кај Кападокија, Анадолија, Турција. Комплексот е прогласен за светско наследство на УНЕСКО во 1985 година.

Националниот парк вклучува:

 • Рефекториум
 • Женски манастир
 • Црквата Свети Василије
 • Црква Елмали
 • Црква Света Барбара
 • Темна црква
 • Црква Карикли
 • Црква Токали
 • Црква Саклај
 • Црква Е Назар
 • Црква Киликлар
 • Црква Света Ана