Историски области во Истанбул

Од Википедија — слободната енциклопедија
Историски области во Истанбул
светско наследство на УНЕСКО
Istanbul2010.jpg
Одлево надесно: Џамија Султан Ахмед; Аја Софија; палатата Топкапи и морските ѕидини; и кулата Галата крајно десно, покрај Златниот Рог.
МестоИстанбул, Турција
Вклучува
Критериумкултурно: (i), (ii), (iii), (iv)
Навод356bis
Запис1985 (IX заседание)
Дополнувања2017
Површина765.5 ha (1,892 acres)
Координати41°0′30.49″N 28°58′47.75″E / 41.0084694° СГШ; 28.9799306° ИГД / 41.0084694; 28.9799306Координати: 41°0′30.49″N 28°58′47.75″E / 41.0084694° СГШ; 28.9799306° ИГД / 41.0084694; 28.9799306
Историски области во Истанбул is located in Turkey<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Недостасува операнд за *%; left: -129.6%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Местоположба на во Turkey

Историските области на Истанбул се група на подрачја кои се наоѓаат во областа Фатих, во градот Истанбул, Турција. Овие области биле додадени на списокот на светско наследство на УНЕСКО во 1985 година.

Во овој список на светско наследство се вклучени и згради и градби како Сарајбурну, палата Топкапи, Аја Софија, џамија Султан Ахмед, Аја Ирина, џамија Зејрек, џамија Сулејманије, Мала Аја Софија и Цариградските ѕидини.

Зони[уреди | уреди извор]

Светското наследство опфаќа четири зони, илустрирајќи ги главните фази во историјата на градот користејќи ги неговите најпрестижни споменици:

  • Археолошкиот парк, кој во 1953 и 1956 година бил дефиниран на врвот на полуостровот;
  • квартот Сулејманије, заштитен во 1980 и 1981 година;
  • квартот Зејрек, заштитен во 1979 година;
  • зоната на бедемите, заштитена во 1981 година.

Галерија[уреди | уреди извор]