Црноморски регион

Од Википедија — слободната енциклопедија
Местоположба на Црноморскиот регион

Црноморски регион (турски: Karadeniz Bölgesi) — еден од седумте пописни региони (bölge) во Турција. Се граничи со Мраморниот регион на запад, Средна Анадолија на југ, Источна Анадолија на југоисток, Грузија на североисток и Црното Море на север.

Покраини[уреди | уреди извор]

Покраини во Црноморскиот регион

Население[уреди | уреди извор]

Регионот брои 8.439.213 жители[1], од кои 4.137.166 живеат во градовите, а 4.301.747 во селата. Со ова, Црноморскиот регион е најруралниот во земјата и единствениот со повеќе селско отколку градско население.

Најголем дел од населението се Турци, со Лази и Грузијци во источниот дел. За разлика од нивните сонародници во Грузија, Лазите и Грузијците во Турција се муслимани.

Клима[уреди | уреди извор]

Зонгулдак
Климатограм
ЈФМАМЈЈАСОНД
 
 
&10000000000000133000000133
 
&100000000000000090000009
&100000000000000040000004
 
 
&1000000000000008600000086
 
&100000000000000090000009
&100000000000000030000003
 
 
&1000000000000008800000088
 
&1000000000000001100000011
&100000000000000050000005
 
 
&1000000000000005800000058
 
&1000000000000001500000015
&100000000000000080000008
 
 
&1000000000000005100000051
 
&1000000000000001900000019
&1000000000000001200000012
 
 
&1000000000000007100000071
 
&1000000000000002300000023
&1000000000000001600000016
 
 
&1000000000000008100000081
 
&1000000000000002500000025
&1000000000000001800000018
 
 
&1000000000000008800000088
 
&1000000000000002500000025
&1000000000000001800000018
 
 
&10000000000000123000000123
 
&1000000000000002200000022
&1000000000000001500000015
 
 
&10000000000000153000000153
 
&1000000000000001800000018
&1000000000000001200000012
 
 
&10000000000000147000000147
 
&1000000000000001500000015
&100000000000000080000008
 
 
&10000000000000154000000154
 
&1000000000000001100000011
&100000000000000050000005
Прос. мин. и макс. температура во °C
Вкупно врнежи во мм
Извор: Државна метеоролошка служба [2]


Регионот има океанска клима со големо количество на рамномерно распределени вржени преку целата година. Во крајбрежните делови, летата се топли и влажни, а зимите се свежи и исто така влажни. Со 2500 мм годишно, ова е најврнежливиот регион во земјата. Во зимата често врне снег, кој обично трае една до две недели.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Попис 2010
  2. [1]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°00′N 36°00′E / 41.000° СГШ; 36.000° ИГД / 41.000; 36.000