Хатуша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Светско наследство на УНЕСКО
Хатуша
Hattuşaş
Назив според описот на списокот
The Lion Gate in the south-west
Критериуми i, ii, iii, iv
Навод 377
Регион по УНЕСКО Европа
Запис
Прогласено 1986 (10th. заседание)
Хатуша is located in Свет
Хатуша
Хатуша (Свет)

Хатуша (турски: Hattuşaş;) бил главен град на хетитското царство. Се наоѓа во денешна Турција. Градот е прогласен за светско наследство на УНЕСКО.