Немруд (планина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Светско наследство на УНЕСКО
Немруд
Nemrut Dağı Millî Parkı
Назив според описот на списокот
Statues of gods and the pyramid-like tomb-sanctuary of King Antiochus Theos of Commagene rising behind, at the top of Mt. Nemrut
Критериуми i, iii, iv
Навод 448
Регион по УНЕСКО Европа
Запис
Прогласено 1987 (11th. заседание)
Немруд (планина) is located in Свет
Немруд (планина)
Немруд (планина) (Свет)


Немруд (турски: Nemrut Dağı Millî Parkı;) е планина која се наоѓа во покраината Адјаман, Турција. Нејзиниот највисок врв изнесува 2134 метри. Најпозната е по огромните статуи кои биле изработени во I век п.н.е. во времето на Антиохиј I Теодор. Статуите се високи околу 9 метри. Комплексот е вклучен во списокот на УНЕСКО.