Прејди на содржината

Немрут (планина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Немрут
Nemrut Dağı Millî Parkı
светско наследство на УНЕСКО
Statues of gods and the pyramid-like tomb-sanctuary of King Antiochus Theos of Commagene rising behind, at the top of Mt. Nemrut
Критериумi, iii, iv
Навод448
Запис1987 (11th заседание)

Немрут (турски: Nemrut Dağı; курдски: Çiyayê Nemrûdê; ерменски: Նեմրութ լեռ) — планина која се наоѓа во покраината Адијаман, Турција. Нејзиниот највисок врв изнесува 2134 метри. Најпозната е по огромните статуи кои биле изработени во I век п.н.е. во времето на Антиохиј I Теодор. Статуите се високи околу 9 метри. Комплексот е вклучен во списокот на УНЕСКО.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Jacobs, Bruno (2011). „NEMRUD DAĞI“. Encyclopaedia Iranica.
  • Mt. Nemrut
  • International Nemrud Foundation
  • Commagene Nemrut Conservation and Development Program