Масада

Од Википедија — слободната енциклопедија
Масада
מצדה
Поглед кон Масада
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Израел" does not exist
МестоЈужен дел на Израел
ОбластЈудеја
ВидТврдина
Историја
ГрадителАлександар Јанеј
Изграденo1 век п.н.е.
НастаниОпсада на Масада
Белешки за наоѓалиштето
Ископување1963–1965
АрхеолозиИгаел Јадин
Порталmasada.org.il
Службен назив: Masada
Тип:културна
Критериуми:ii, iii, vi
Прогласено:2001 (25 сесија)
Број1040
регион:Азија и Океанија

Масада (מצדה metsada „тврдина“[1]) е древна тврдина во јужниот дел на Израел, што се наоѓа на врвот од изолирана карпа во форма на плато, на источниот дел од Јудејската пустина, крај Мртво Море, 20 километри источно од Арад.

Ирод I Големиот изградил палати за себе на планината, и ја утврдил Масада во годините меѓу 37 и 31 година п.н.е. Според Јосиф Флавиј, Опсадата на Масада од страна на трупите на Римското Царство, што се случила кон крајот на првата Еврејско-Римска војна,завршила со масовно самоубиство на 960 луѓе – сикариски бунтовници и нивните семејства кои се криеле таму. Масада денес е едно од најпопуларните туристички места во Израел.[2]

Географска позиција и изглед[уреди | уреди извор]

Карпите на источната страна на Масада се речиси 400 метри високи и се спуштаат кон Мртво Море, додека карпите на западната страна се високи околу 90 метри; што го прави природниот приод кон врвот многу тежок. Врвот на платото е рамен и со ромбоидна форма, со димензии 550 х 270 метри. Околу врвот бил изграден бедем долг 1.300 метри, со дебелина од 4 метри, на кој имало многу кули. Самата тврдина имала бројни простоии користени како магацини, цистерни за собирање дождовница, бараки, палати и оружарница. До капијата на градот воделе три тесни патеки.

Историја[уреди | уреди извор]

Речиси сите историски податоци за Масада, потекнуваат од историчарот Јосиф Флавиј.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. pronunciation; изразот значи "fortress" in Modern Hebrew; in Biblical Hebrew מְצָד mĕtsad "mountain-fortress; stronghold" from a root meaning "to hunt, lie in wait for prey". Gesenius, Hebrew-English Lexicon (H4679).
  2. Most popular during 2008; „Masada tourists' favorite spot in Israel“. Ynetnews. Посетено на 2009-04-08.. During 2005 to 2007 and 2009 to 2012, the second-most popular, behind the Jerusalem Biblical Zoo.
  3. Murphy-O'Connor, Jerome; Cunliffe, Barry. The Holy Land. Oxford Archaeological Guides (5. изд.). Oxford University Press. стр. 378–381.