Израелски одбранбени сили

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Израелски одбранбени сили
צבא ההגנה לישראל
IDF New Logo.png
Обележје на Израелските одбранбени сили
Основана 1948 г.
Родови
  • Flag of the Israeli Army (Land Arm).svg Израелски копнени сили
  • Air Force Ensign of Israel.svg Израелски воздухопловни сили
  • Naval Ensign of Israel.svg Израелска морнарица
Водство
Премиер на Израел Венјамин Нетанјаху
Началник на Генералштабот Генерал-полковник
Авив Кохави
Човечка сила
Старост за служба 17-годишна возраст
Регрутирање 18-годишна возраст
Активен кадар ~176.500[1] (34. во светот)
Резервен кадар ~445.000[1]
Трошоци
Буџет $18.6 милијарди (2015)[2]
% од БДП 6.2% (2016)[2]

Flag of the Israel Defense Forces.svg
Знаме на Израелските одбранбени сили

Израелските одбранбени сили (на хебрејски: צְבָא הַהֲגָנָה לְיִשְׂרָאֵל, За снимкава Цва ха-Хагана ле-Израел; на арапски: جيش الدفاع الإسرائيلي), познати и под хебрејскиот акроним Цахал (צה״ל) се воените сили на Израел, составени од морнарицата и копнените и воздухопловните сили. Тие се предводени од Началникот на Генералштабот, т.н. Раматкал, подреден на Министерот за одбрана, на која функција од 2019 година е генерал-полковникот Авив Кохави. Тие се формирани во 1948 година по Израелската декларација за независност со обединување на паравојните организации како Хагана, Иргун, Лехи.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Податоци за Израел, 2012“. Институт за студии за националната безбедност (англиски). 8 мај 2012. Архивирано од изворникот (PDF) на 7 септември 2012. конс. 23 ноември 2018. 
  2. 2,0 2,1 „Воен биланс 2016“. Меѓународен институт за стратешки студии (англиски). 9 февруари 2016. стр. 19. конс. 23 ноември 2018.