Израелски одбранбени сили

Од Википедија — слободната енциклопедија
Израелски одбранбени сили
צבא ההגנה לישראל

Обележје на Израелските одбранбени сили
Основана 1948
Водство
Началник на Генералштаб Генерал-полковник
Авив Кохави
Човечка сила
Старост за служба 17-годишна возраст
Регрутирање 18-годишна возраст
Активен кадар ~169,500[1] (29-та во светот)
Резервен кадар ~465,000[1]
Трошоци
Буџет $18.5 милијарди (2018)[1]
% од БДП 5.1% (2018)[1]

Израелските одбранбени сили (на хебрејски: צְבָא הַהֲגָנָה לְיִשְׂרָאֵל, Цва ха-Хагана ле-Израел; буквално преведено: Армија за одбрана на Израел; на арапски: جيش الدفاع الإسرائيلي), познати и под хебрејскиот акроним Цахал (צה״ל) се воените сили на Израел, составени од морнарицата и копнените и воздухопловните сили. Тие се предводени од Началникот на Генералштабот, т.н. Раматкал, подреден на министерот за одбрана. Тие се формирани во 1948 година по Израелската декларација за независност со обединување на неколку паравоени организации.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Воен биланс 2019“. Меѓународен институт за стратешки студии (англиски). 15 февруари 2019. стр. 346. Посетено на 5 јануари 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]