Прејди на содржината

Демократска партија на народите (Турција)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Демократска партија на народите
Halkların Demokratik Partisi
Претседател−женаПервин Булдан
Претседател−мажСезај Темели
ПортпаролОсман Бајдемир[1]
ГеслоBu daha başlangıç
(Ова е само почетокот)[2]
Основана15 октомври 2012; пред 11 година (2012-10-15)[3]
ШтабBüklüm Sokağı 117
06680, Анкара, Турција[4]
Членови  (2017)34 250[3]
ИдеологијаДемократски социјализам[5][6]
Курдски национализам[5]
Регионализам / Права на малцинствата[7][8][9][10]
Плурализам[11]
Феминизам[12]
Полит. положбаЛевица[13]
Државна припадностДемократски конгрес на народите (HDK)
Меѓународна припадностСоцијалистичка интернационала (консултативен член)[14] Прогресивна алијанса[15]
Европска припадностПартија на европските социјалисти (придружен член)[16]
Бои
  
  
Големо национално собрание
48 / 550
Митрополитски општини
1 / 30
Окружни општини
0 / 1.351
Општински советници
9 / 20.458
Провинциски советници
1 / 1.251
Мрежно место
www.HDP.org.tr
Политика на Турција
Политички партии
Избори

Демократската партија на народите (турски: Halkların Demokratik Partisi; курдски: Partiya Demokratîk a Gelan) е левичарска социјалистичка политичка партија во Турција.

Таа е формирана во 2012 година како политичко крило на Демократскиот конгрес на народите, коалиција на многу левичарски и малцински политички организации кои претходно избраа независни кандидати на националните избори за да ја заобиколат изборната бариера од 10 %.

Претседатели[уреди | уреди извор]

Претседателите на партијата за време на парламентарните избори во ноември 2015 г.
Претседател−маж Портрет Претседател−жена Портрет Период
1 Јавуз Јонен
(р. 1938)
Фатма Гјок
(р. 1948)
15 октомври 2012 27 октомври 2013
2 Ертугрул Кјуркчју
(р. 1948)
Себахат Тунџел
(р. 1975)
27 октомври 2013 22 јуни 2014
3 Селахатин Демирташ
(р. 1973)
Фиген Јуксекдаг
(р. 1971)
22 јуни 2014 9 март 2017
Серпил Кемалбай 9 март 2017 11 февруари 2018
4 Сезај Темели
(р. 1963)
Первин Булдан
(р. 1967)
11 февруари 2018 присутен

Изборни резултати[уреди | уреди извор]

Избори за Големото национално собрание[уреди | уреди извор]

Резултати од Демократската партија на народите на изборите во Големото национално собрание
Датум на избори Претседател(и) Број на гласови Резултат Места Рангирање
(место)
Карта
(во покраини)
7 јуни 2015
Селахатин Демирташ;
Фиген Јуксекдаг

6 058 489
13.12%
13.12%

80 / 550 ( 80)
4-то
1 ноември 2015
Селахатин Демирташ;
Фиген Јуксекдаг

5 144 108
10.75%
2.37%

59 / 550 ( 21)
3-то

Претседателски избори[уреди | уреди извор]

Претседателски избори
Кандидат Број на гласови % Рангирање
(место)
2014 Селахатин Демирташ 3 958 048 9.77 3-ти

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „HDP Merkez Yürütme Kurulu Olağanüstü Toplantısı Sonuçları“ (турски). HDP.org.tr. 24 February 2017. Архивирано од изворникот на 2017-02-25. Посетено на 2018-06-24.
 2. „HDP Kurumsal Kimlik“ (PDF). HDP.org.tr. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-10-10. Посетено на 24 February 2017.
 3. 3,0 3,1 „Halkların Demokratik Partisi“ (турски). T.C. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı. Архивирано од изворникот на 2017-01-25. Посетено на 21 February 2017.
 4. „İletişim“. HDP.org.tr. Посетено на 24 February 2017.
 5. 5,0 5,1 „A setback for Kurdish self-rule?“. Al Jazeera. 15 June 2015. Посетено на 1 August 2015.
 6. Mustafa Akyol (13 May 2015). pageID=449&nID=82320&NewsCatID=411 „Why I may vote for Kurdish nationalists“ Проверете ја вредноста |url= (help). Hürriyet Daily News. Посетено на 1 August 2015.
 7. „Parti programı“ (турски). HDP.org.tr. Архивирано од изворникот на 2017-02-25. Посетено на 24 February 2017.
 8. „Court orders ban on HDP election brochures for promoting 'self-governance'. 19 October 2015. Архивирано од изворникот на 20 October 2015. Посетено на 19 February 2016.
 9. „Turkey arrests pro-Kurdish MPs from only party with pro-LGBT policies“. PinkNews. Посетено на 8 December 2016.
 10. Editor, Nick Robins-Early Associate World; Post, The Huffington (8 June 2015). „Meet The Pro-Gay, Pro-Women Party Shaking Up Turkish Politics“. The Huffington Post. Посетено на 8 December 2016.CS1-одржување: излишен текст: список на автори (link)
 11. „Demirtaş: Çoğulculuk, Bölünmemenin Teminatıdır. Sondakika.com. 25 July 2014. Посетено на 1 August 2015.
 12. „The Man Who Defied Erdoğan“.
 13. Celep 2014, стр. 166.
 14. „Consultative parties“. Socialist International. Посетено на 19 February 2016.
 15. „Parties & Organisations - Progressive Alliance“. Посетено на 10 February 2018.
 16. „PES congratulates associate parties HDP and CHP with historic election result“. Party of European Socialists. 8 June 2015. Архивирано од изворникот на 8 December 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]