Исидор Милетски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Исидор Милетски
Роден 442
Починал 537
Занимање архитект, математичар и физичар


Исидор Милетски (грчки: Ισίδωρος ο Μιλήσιος, 442 - 537) бил доцноантички архитект, математичар и физичар.

Исидор е најпознат е по тоа што заедно со Антимиј Тралски во периодот од 532 до 537 година ја проектирале катедралната црква Света Софија во Константинопол, денешен Истанбул, Турција по наредба на византискиот цар Јустинијан I. Оваа катедрала била најголема во светот речиси илјада години, со изградбата на катедралата во Севиља во 1520 година

Исидор предавал физика во Александрија, а подоцна и во Константинопол.