Прејди на содржината

Акса

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Ал Акса)
Џамија Акса
al-Masjid al-Aqsa
Поглед на источниот дел на џамијата
Основни податоци
МестоХрамова Гора, Ерусалим
Координати31°46′35″N 35°14′8″E / 31.77639° СГШ; 35.23556° ИГД / 31.77639; 35.23556
Припадностислам
ЕпархијаСтар град
Духовно-организациски статусЏамија
ВодствоВакаф
Архитектонски опис
Архитектонски типЏамија
Архитектонски стилИсламска архитектура
Поставен темел685 CE (Прва изградба)
1033 CE (Втора изградба)
Завршен705 CE (Прва изградба)
1035 CE (Втора изградба)
Особености
Насоченост на фасадатаСевер
Сместивост5,000 (внатре); 400,000 (целосно)[1]
Должина83
Ширина56
Куполи1
Минариња4
Висина на минарето37
МатеријалиВаровник (ѕид, минаре, фасада), стаклактит (минаре), олово (купе), бел мермер

Акса (арапски: المسجد الاقصى, Al-Masjid Al-Aqsa) е џамија која се наоѓа во Ерусалим. Оваа џамија е една од најпознатите муслимански светилишта.

На местото каде денеска се наоѓа Ал Акса, некогаш се простирал ерусалимскиот храм. Тој храм бил до темел срушен во 1 век по неуспешните демонстрации на евреите против тогашната римска империја. По овој чин, на секој евреин му бил забранет влез во Ерусалим. Само што градот бил “ослободен“ од страна на Византија, тој попаднал под нова власт- муслиманска. Тогаш муслиманите од тогашното светилиште за христијаните изградиле џамија. Западниот ѕид на сегашниот објект се смета дека е единствениот остататок од Соломонскиот храм и претставува најсвето место за евреите кои го нарекуваат ѕид на плачот.

Ал Акса се наоѓа на местото на некогашниот храм каде според Библијата, Аврам го донел Исак со цел да го жртвува со кое би ја покажал својата верност кон Бог. Таа стена сѐ уште се наоѓа во средината на Ал Акса. Но спротивно од тоа, муслиманите тоа го негираат. Од Ал Акса исто така може да се види и Златната капија, која некогаш се нарекувала и источна. Тоа е капијата низ која поминал Исус Христос при влегувањето во Ерусалим.

Литература

[уреди | уреди извор]
  1. „Al-Aqsa Mosque, Jerusalem“. Atlas Travel and Tourist Agency. Посетено на 2008-06-29.