Прејди на содржината

Херон Александриски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Херон
Роден(а)жив. 10 г. н.е.
ЖивеалиштеАлександрија, Египет
Птолемаидско царство
Полињаматематика
Познат поеолипил

Херон Александриски (~ 1070) — инженер и геометар од Александрија, Египет, во тогашното Римско Царство. Неговиот најпознат пронајдок е првата парна машина наречена еолипил. Се смета дека бил следбеник на атомизмот. Некои од идеите ги добил од Ктесибиј.

Речиси сигурно е дека тој предавал во Музеумот во чии рамки спаѓала слвната Александриска библиотека, бидејќи највеќето негови записи се во облик на белешки за предавања на предмети како математиката, механиката, физиката и пневматиката.

Проекти[уреди | уреди извор]

Херонова парна топка, „еолипил
Автоматско отворање на врати при палење на оган

Херонови дела:

  • парна турбина (50/62/70) (еолипил) - првата парна машина, конструирана речиси 2000 години пред Индустриската револуција, придвижувана од парни машини. Оваа направа била сметана за играчка, и затоа нејзиниот потенцијал не бил реализиран со векови.
  • Првиот продажен автомат била исто така негов изум. Во неа се ставала паричка во отвор врз машината, и тогаш таа давала одредена количина на света вода. Оваа направа стои во списокот на изуми во неовата книга Механика и оптика.
  • Херон исто така измислил многу направи за грчкиот театар, вкучувајќи сосема механичка претстава со траење од десет минути, придвижувана од бинаровиден систем на јажиња и јазли.

Библиографија[уреди | уреди извор]

За некои дела кои му биле припишувани на Херон, сега се смета дека се од друг автор:[1]

  • Геометрија, збирка равенки заснована на првата глава на Метрика.
  • Стереометрика, примери на тридимензионални пресметки засновани на втората глава на Метрика.
  • Менсури, алатки и направи за мерење, засновани на Стереометрика и Метрика.
  • Хеиробалистри, за катапулти.
  • Дефиниции, содржи дефиниции на геометриски поими.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. O'Connor, J.J. и E.F. Robertson. „Heron biography“. MacTutor History of Mathematics archive. Посетено на 18 јуни 2006. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]