Рустем-пашина џамија

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Џамија Руштем Паша)
Прејди на: содржини, барај
Џамија Рустем-паша
Rüstem Pasha Camii
Istanbul - Mesquita Nova - Exterior.JPG
Џамијата Рустем-паша
Основни податоци
Место Истанбул, Турција
Координати 41°01′03″ СГШ 28°58′07″ ИГД / 
Припадност Ислам
Осветен 1561
Архитектонски опис
Архитект(и) Синан
Архитектонски тип џамија
Завршен 1563
Особености
Минариња 1
Материјали гранит мермер

Џамијата Рустем-паша (турски: Rüstem Pasha Camii) е османлиска џамија која се наоѓа во Еминону, Истанбул, Турција. [1]Оваа џамија била градена во периодот од 1561-1563 година,[2] од страна на Синан во чест на Рустем-паша кој бил сопруг на ќерката на Сулејман I. Џамијата се состои од едно минаре.

Видете исто[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Повеќе видете на WikiCommons.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Denny, Walter B. (2005). Iznik: The Artistry of Ottoman Ceramics. Thames & Hudson. ISBN 0500511926. 
  • Faroqhi, Suraiyah (2005). Subjects of the Sultan: Culture and Daily Life in the Ottoman Empire. I B Tauris. ISBN 1850437602. 
  • Freely, John (2000). Blue Guide Istanbul. W. W. Norton & Company. ISBN 0393320146. 
  • Rogers, J.M. (2007). Sinan: Makers of Islamic Civilization. I B Tauris. ISBN 1-84511-096-X. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Rogers, Sinan, pp. index
  2. Faroqhi, Subjects of the Sultan.