Праведен Калифат

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Рашидунски халифат)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Праведен Калифат
الخلافة الراشدة
Империја

 

 

632 – 661 [[Омајадски калифат|]]


Знаме

Праведен Калифат (зелено) во 654 година
Главен град Медина, Куфа
Јазици арапски, арамејски, берберски, грузиски, грчки, хебрејски, курдски, персиски
Вероисповед ислам
Уредување Калифат
Амир ал-Муминин¹
 -  632–634 Абу Бакр
 -  634–644 Омар
 -  644–656 Утман
 -  656–661 Али
Историја
 -  Основана 632
 -  Замрела 661
Површина 9000000 км²
Население
 -  40300000 
     Густина 4.5 жит/км²
Валута динар, дирхам
Денес во  Авганистан
 Ерменија
 Азербејџан
 Кипар
 Египет
 Грузија
 Грција
 Иран
 Ирак
 Израел
 Италија
 Јордан
 Кувајт
 Либан
 Либија
 Оман
 Пакистан
 Катар
 Русија
 Саудиска Арабија
 Сирија
 Тунис
 Турција
 Туркменистан
 ОАР
 Узбекистан
 Судан
 Јемен
¹ Амир ал-Муминин (أمير المؤمنين), калиф (خليف)

Рашидунскиот калифат (арапски: الخلافة الراشدية), исто така познат како Праведен Калифат се однесува на првите четири калифа во историјата на исламот, кои владееле по смртта на Мухамед во 632 година. Во своите најдобри времиња, калифатот се простирал од Арапскиот полуостров, Левант, Кавказ, Северна Африка на запад, до иранските висорамнини и Средна Азија на исток. Таа била една од најголемите империи во историјата во тоа време.[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Rein Taagepera (1979), "Size and Duration of Empires: Growth-Decline Curves, 600 B.C. to 600 A.D.", Social Science History, Vol. 3, 115-138